Dětská domácí aromalékárnička

 

Mandarinka (Citrus reticulata)

Olej velmi vhodný pro uvolnění napětí, melancholie a smutku. Osvěžuje a uvolňuje. Působí proti svalovým křečím a bolestem hlavy. Milují ho děti s mentálním postižením.

 

Pomeranč červený (Citrus aurantium)

Pomáhá k uvolnění, působí proti nervozitě, stresu, depresím, úzkosti, neklidu a smutku. Reguluje tepovou frekvenci a posiluje srdeční činnost. Podporuje chuť k jídlu a trávení, působí proti zácpě.

 

Citron (Citrus limon)

Aktivuje imunitní systém, je antiseptický a antibakteriální (infekce dýchacích cest, angína, bolest v krku, rýma). Je výborný pro eliminaci parazitů v trávicím traktu. Je osvěžující, povzbuzuje trávení a je též nervový stimulant, pomáhá se soustředit na mentální aktivity. Podporuje tvorbu bílých krvinek, dezinfikuje ovzduší. Pomáhá tělo zbavit toxinů, posiluje lymfatický systém.

 

Grapefruit (Citrus decumana)

Je dobrý k dezinfekci, detoxikaci po chřipkách, proti únavě a k osvěžení vzduchu. Působí antidepresivně, stimuluje a osvěžuje.

 

Eukalyptus citronovonný (Eukalyptus citriodora)

Má jemnější vůni a je vhodný zejména pro malé děti. Je dobrý na veškeré plicní problémy, pro vykašlávání, při zánětu dutin. Je antivirální, dezinfikuje ovzduší, rozpouští hleny. Užívá se při rýmě a bronchitidě.

 

Ravensara (Ravensara aromatica)

Silice má silné antivirové, protiinfekční, imunostimulační účinky. Je účinná při infekci dýchacích cest a též trávicího systému (žaludek a střeva). Posiluje nervový systém, pomáhá při duševní a fyzické únavě, melancholii a depresi. Uvolňuje svalové napětí a křeče, zmírňuje bolest.

 

Jedle (Abies alba)

Jedlová silice ředí hleny, je velmi účinná při rýmě, posilňuje prokrvení a proto je velmi vhodná při prochlazení i při svalovém napětí. Čistí a dezinfikuje dýchací cesty. Posiluje schopnost koncentrace.

 

Santalové dřevo (Santalum album)

Působí proti streptokokům a stafylokokům. Má výrazné účinky na dýchací a močovou soustavu (ledviny) a užívá se při chronických zánětech těchto oblastí. Dobrý je při trávicích potížích. Známé jsou jeho blahodárné účinky a pokožku (suchá, dehydrovaná pleť, svědění a záněty kůže a zejména akné u dospívajících dětí).

 

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)

Jemný regenerační olej účinný na psychiku, tělo a emoce. Levandule je vhodná jako sedativum při psychických a citových problémech, pomáhá při kožních onemocněních a poraněních. Je mimořádně účinná při popáleninách. Neutralizuje bodnutí hmyzem a popáleniny od kopřiv. Uvolňuje napětí, je vhodná pro klidný spánek. Je taky velmi vhodná při nadýmání.

 

Heřmánek římsky - žlutý (Anthemis nobilis)

Doporučuje se při nejrůznějších zánětlivých stavech. Snižuje horečku, podporuje pocení, napomáhá trávení. Působí antialergicky a je celkově utišující prostředek. Úspěšně se užívá proti bolestem při prořezávaní zoubku i při kolice. Zvyšuje imunitu podpořením tvorby bílých krvinek.

 

Neroli (Citrus aurantium var, amara)

Silice z pomerančových květů má svěží květinovou vůni s hořkým nádechem. Patří k nejúčinnějším uklidňujícím a antidepresivním olejům - příznivě působí na stavy úzkosti, nespavosti, šoku, paniky, deprese. Napomáhá koncentraci, je antispazmatikum, uklidňuje bušení srdce, povzbuzuje trávení, prospívá při chronickém průjmu a plynatosti.

 

Máta kadeřavá (Mentha spicata var, crispa)

 

Je jemnější a vhodná zejména pro malé děti od dvou let. Velmi účinně posiluje žaludek (nevolnost při cestování, průjem, špatné trávení). Pročišťuje a osvěžuje mysl. Používá se při nachlazení, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a zánětech dutin, vyvolává pocení. Celkově osvěžuje a stimuluje.

 

 

Domácí aromalékárnička

 

Růže damašská (Rosa damascena)

Patří k nejluxusnějším olejům, a již velmi malé množství má vysokou účinnost. Léčí po stránce emocionální (smutek, rozmrzelost, nejistota, podráždění a nespokojenost sama se sebou). Má jemný, ale výrazný účinek na vaskulární, trávicí a nervový systém. Je zvláště prospěšná pro léčbu všech problémů s pokožkou.

 

Tea tree (Malaleuca alternifolia)

Je nejsilnějším přírodním antiseptikem, je první volbou pro bakteriální infekce. Má fungicidní účinky (působí na plísně a afty). Je také přírodním antibiotikem, které pročistí celý systém močových cest, vaginální infekce, záněty v ústech, je účinný při infekcích horních i dolních cest dýchacích, při bronchitidách, působí zevně na bolesti uší, opary, kožní alergie, popáleniny a podporuje hojení otevřených ran. Vhodný je proti lupům, svědění vlasové pokožky, akné, bolesti svalů, artritické bolesti. Neutralizuje živočišné jedy (bodnutí hmyzem, působí proti vším a klíšťatům).

 

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)

Patří k olejům s nejširším spektrem použití. Má analgetické, antiseptické, protizánětlivé a protikřečové účinky. Významné je její působení na psychiku - slouží k posílení emocionální a duševní rovnováhy. Je účinná při migrénách. Příznivě působí na celý nervový systém (napětí, deprese, nespavost). Je velmi vhodná na spáleniny, kdy se může použít neředěná přímo na postižené místo. Je účinná na zanícené, hnisavé a nehojící se rány (ekzém, akné). Pomáhá při zklidnění spálené pokožky silným sluníčkem. Je výborným repelentem (odpuzuje hmyz, moly). Snižuje krevní tlak.

 

Neroli (Citrus aurantium var. amara)

V mentální rovině velmi příznivě působí na zklidnění mysli. Působí na čištění mentálních struktur, zejména při stavech neumím, nedokáži, nesmím. Pomáhá uvolňovat duševní a emocionální napětí, působí na akutní stavy úzkosti. Vnáší klid a sílu, pomáhá uvolnit potlačené emoce. Zklidňuje spánek, posiluje srdeční činnost.

 

Santalové dřevo (Santalum album)

Je vynikající při střevních, močových a pohlavních problémech (vaginální výtoky). Má blahodárný účinek na ledviny. Je užitečný při hlenovitých infekcích dýchacího systému. Působí na hlubší vrstvy našeho vědomí, je vhodný při meditacích. Vnáší hluboký klid.

 

Máta peprná (Mentha piperita)

Je silný olej, který je potřeba používat velmi opatrně (u dětí od 5 let). Velmi účinně posiluje žaludek ( nevolnost při cestování, průjem, špatné trávení ). Je jeden z nejúčinnějších olejů pro zažívací systém. Je vhodným prostředkem první pomoci při akutní bolesti. Díky vysokému obsahu mentolu má silný ochlazující účinek na kůži, což sníží vnímání bolesti. Má i protiinfekční účinky. Je účinnou pomocí při bolestech hlavy (i migrenózní) - natře se na čelo, spánky a zátylek. Je vhodný při rýmě a ucpaných dutinách. Celkově osvěžuje a stimuluje.

 

Geranium Bourbon (Pelargonium graveolens)

Má harmonizující účinky a vyrovnává emocionální extrémy. Má velmi blahodárný účinek na harmonizaci ženských hormonů (v období menstruace, klimaktéria i šestinedělí a kojení). Má hojivé účinky působící do hloubky na fyzické i citové úrovni. Velmi výrazné účinky má na nervový systém (deprese, nervové napětí). Pomáhá při obličejové neuralgii a suchých ekzémech.

 

Mandarinka (Citrus reticulata)

Vnáší radost do života, osvěžuje a uvolňuje. Je účinná při depresivních stavech, dává prostor pro vnitřní radost.

 

Borovice lesní (Pinus svlvestris)

Borové jehličí obsahuje pinosolvin - látku hubící různé bakterie a zastavující růst TBC bacilů. Olej napomáhá koncentraci, má antiseptický účinek. Je vhodný při nachlazení, chřipce, zápalu plic, astmatu. Účinkuje na revmatické a svalové únavové bolesti (koupel je velmi prospěšná).

 

Jalovec obecný (Juniperus communis)

Má silné zahřívací účinky. Stimuluje energii, velmi příznivě působí na ledviny a močový systém (zánět). Prospívá při chronické únavě, špatném krevním oběhu (studené nohy a ruce), při otocích nohou. Močopudné vlastnosti mají posilující účinek na slezinu-slinivku. Je vhodný při revmatických bolestech. Má silné čistící účinky na celý organizmus. Posiluje vůli a narušuje stagnaci.